מאבק שכונת הר גמל

עמותת קשת מובילה את מאבק שכונת הר גמל יחד עם תושבים מקומיים וארגוני סביבה, כנגד תכנית משרד הבינוי להקמת שכונת מגורים על מצוק מכתש רמון

הבינוי שנגרע סביב הר גמל. הדמיה - עמית רייסברג
הבינוי שנגרע סביב הר גמל. הדמיה – עמית רייסברג

מאבק שכונת הר גמל היא תוצר של תכנית ול”ל מאמצע שנות התשעים של המאה הקודמת, שביקשה לתת מענה מגורים מהיר לעולי מדינות חבר העמים. למעט בניה פרטית בהיקף השכונה המקורית, הבינוי המאסיבי בבניה רוויה לא מומש מעולם.

בתחילת שנות האלפיים ביקש משרד הבינוי להמיר את 400 יח”ד הבניה הרוויה בשכונה במגרשים לבניה עצמית. התכנית המוצעת הבאיה את החצרות האחוריות של בתי השכונה עד ל 75 מטרים בלבד משפת המצוק. כבר אז דרשה העמותה להחריג מהשטח הבנוי את האתר הארכאולוגי הסמוך להר גמל.

עם הפקדת התכנית החדשה לאישור באמצע שנת 2014, יצאה עמותת קשת לקמפיין נרחב בקרב תושבי רמון והגישה, בשם 163 מתושבי הישוב, התנגדות גורפת ודרישה לביטול התכנית.

ראש המועצה הנכנס באותה עת, רוני מרום, הצטרף בתחילה לדרישת הארגונים הירוקים לביטול השכונה, אך לאחר מכן הסיר בחשאי את התנגדותו, בלחצו של שר הבינוי דאז, אורי אריאל.

למרות זאת, החלטת הועדה המחוזית מחוז דרום היתה לצמצם את כמות המגרשים, כך שיוותרו כ-35 מגרשים בלבד, אשר יופרדו בכביש מהמצוק.

מפת השכונה - המגרשים בכתום נגרעו בהחלטת הועדה המחוזית דרום
מפת השכונה – המגרשים בכתום נגרעו בהחלטת הועדה המחוזית דרום

משרד הבינוי לא קיבל את הפשרה וערער על החלטת הועדה המחוזית לועדה הארצית לערער, אך ערעורו נדחה על הסף וההחלטה נותרה על כנה. למרות זאת, לא השכיל משרד הבינוי להגיש תכנית מתוקנת לאישור הועדה ולשווק את המגרשים. בימים אלה התבשרנו כי המשרד שוקד על תכנית חדשה וככל הנראה מנסה לעשות נסיון נוסף לשמור על מספר המגרשים המקורי.

ציטוט מתוך החלטת הועדה הארצית לעררים
מתוך החלטת הועדה הארצית לעררים

לאחרונה הציג משרד הבינוי תכנית מפורטת חדשה לסיום תכנון השכונה החורג מתחום הבינוי שהוחלט בוועדה המחוזית. בתחום תכנון וסביבה עוקב אחר ההתפתחויות ויתמיד במאמצים לסיכול בניה פרטית בשטחים רגישים נופית וסביבתית.


מסמכים לצפיה והורדה

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אירועים קרובים

הצטרפו לניוזלטר שלנו

עמותת קשת היא צינור של מידע עבור חדשות ואירועים מעניינים במרחב הר הנגב ואנו מעדכנים מפעם לפעם את הציבור בנוגע לפעילות העמותה או פעילות של גורמים אחרים במרחב. אנו שומרים על פרטיות מכותבי רשימת הדיוור ופרטיהם לעולם לא ימסרו לצד שלישי למטרה כלשהי. לצפיה במדיניות הפרטיות של העמותה, אנא לחצו כאן.

דילוג לתוכן