קהילה לומדת – סדרת הרצאות

סדרת ההרצאות “קהילה לומדת”, מביאה מידי חודש מרצה אחר, מומחה בתחומו להרצאה מרתקת במצפה רמון. הנושאים שונים מגוונים – מדע, מחקר, אמנות, תרבויות ומה לא…

לעיתים קרובות המרצים גם מביאים עימם תובנות לגבי החיים שלנו במדבר בכלל ובמצפה רמון בפרט.

את הסדרה אוצר ומנהל דן גזית.

מעוניינים להרצות? פנו אל דן במייל: danga2000@gmail.com

ההרצאות הקרובות

אירועי השנים האחרונות טלטלו את החברה הישראלית אל תוך ההבנה שיש להכיר ולהבין בצורה עמוקה יותר את המרחב האזורי ואת התרבויות השונות החיות סביבנו. ההרצאה מהווה חלק ראשון מתוך סדנה שנועדה היא לתת מענה ראשוני לפער ההבנה, ובה נלמד במבט-על את תולדות האזור החל מהתהליכים שקדמו לעליית האסלאם, סיפורו של מוחמד וגיבוש “האומה” המוסלמית, עד תור הזהב האסלאמי בימי הביניים.

על המרצה:
אלירן לזר-לוי, בוגר מכינת בית ישראל, תוכנית מבוע במדרשת עין פרת, ובעל תואר ראשון דו-חוגי למזרח תיכון ואסלאם ולימודים הומניסטיים מהמרכז האקדמי שלם. אלירן הדריך במכינת דרך ארץ בירוחם, במחנה צו-פיוס, ובחוגי סיירות של קק”ל. מייסד ועורך ראשי של ערוץ התוכן ‘אל-חקיקה – الحقيقة’. מאמין גדול ביכולת להוביל שינוי חברתי דרך עבודה חינוכית, ושעל מנת לאפשר עתיד משגשג באזורנו, אנחנו חייבים כחברה ישראלית ללמוד ולהכיר את המרחב המזרח-תיכוני בו אנו חיים.

ההרצאה באדיבות המרכז האקדמי שלם

להשתתפות והרשמה להרצאה דרך איוונט בפייסבוק!

עקב התפשטות זן האומיקרון אנו נאלצים לדחות את ההרצאה.
מועד חדש יקבע בהקדם.


המכתש שלנו, מכתש רמון, הוא מכתש הסחיפה הגדול בעולם ובו חשופות שכבות גיאולוגיות ייחודיות בנות למעלה מ-200 מיליון שנה. המכתש כולל טבע יחיד ומיוחד – חי, צומח וצורות נוף – המהווה אטרקציה תיירותית ומדעית, ובעל חשיבות מיוחדת לשימור לדורות הבאים.

ד”ר אריה וונדר, ממקימי שמורת מכתש רמון, יציג את קבלת ההחלטות והשיקולים בהקמת השמורה ממקור ראשון, החל מתוכנית האב ועד הביצוע. הוא יספר על את העקרונות שהנחו את מקימי השמורה (כלכלה, שמירת טבע, מדע ואמנות), חוויות אישיות ממפגשים עם נמרים וחיות אחרות, אקלום הפראים ועוד.

על המרצה: ד”ר אריה וונדר החל את עבודתו ברשות שמורות הטבע בשנת 1979 בהקמת שמורת הרמון , כשותף לכתיבת תוכנית האב, שהוגשה להנהלת הרשות ומשם לאישור הממשלה.

סיים את עבודתו ברשות בשנת 1991 והמשיך ללימודי תואר שני בהולנד בנושא התנהגות פראים לפי פקטורים פיזיקליים (ואז לתואר נוסף במתמטיקה).

כשסיים את עבודתו ברשות השאיר מרכז מבקרים, קפיטריה, חי רמון, חניון בארות, שני עדרים מפוארים של פראים ועוד, וכל זאת בתמיכת משפחתו.

להשתתפות והרשמה להרצאה דרך איוונט בפייסבוק!


הרצאות עבר

בעבר, כ-40% משטחה של הולנד היה מכוסה במי ים. צפיפות האוכלוסין והצורך בשטחים למחיה וחקלאות גרם להולנדים לנהל “מלחמות” נגד הים. בהרצאה נתאר, במילים, תמונות וסרטוני ארכיון כיצד מדינת הולנד בשנות ה-50, 60, וה-70 “כבשה” ים פנימי גדול והוסיפה לשטחה לא פחות מ-1600 קילומטר מרובע.

יעקב אלמור חי בעשור הראשון לחייו בעיירת פיתוח ב”שטחים הכבושים החדשים” בהולנד. כשעולים על הקרקע, שרק כמה שנים לפני כן הייתה קרקעית ים, רואים עד האופק לכל כיוון.

בשנת 1982 הגיע לישראל להשלים את לימודיו לתואר שני בכוונה לחזור להולנד ולהשתלב באקדמיה, אך מעולם לא חזר להולנד. הוא עובד כבר מעל שלושה עשורים כעיתונאי, עורך, דובר ויועץ אסטרטגי בענף היהלומים, אבני החן והתכשיטים הבינלאומי.

לפני ארבע שנים הגיע למצפה, והשתקע בה. הוא אמנם לא חזר לנוף ילדותו, אך גם כאן יש אופקים רחבים ו”שמיים גדולים.” ועתה, מצפה זה הבית. כמילות השיר: You can check out any time you want, but you can never leave.

להשתתפות והרשמה להרצאה דרך איוונט בפייסבוק!
עזרא אוריון, פסל, משורר וגיבור תרבות מקומי, הצליח ליצור אובייקטים פיסוליים בקנה מידה אסטרונומי. הוא בנה כלים לשיגור התודעה האנושית לטווחים בלתי נתפסים, על-אנושיים ואל-אנושיים, של מרחק וזמן. בהרצאה נלמד על הדרך הקונספטואלית שעשה אוריון מפיסול קונבנציונלי ועד לפיסול אסטרונומי, בין-גלקטי, אל טווחי זמן אינסופיים ואיך כל זה מתקשר למרחב הר הנגב.

על המרצה: עזרי קידר, תושב מצפה רמון הוא מנכ”ל עמותת קשת, אקטיביסט סביבתי וחברתי.
סרטו הקצר “כן שיגור של ההכרה” על עבודתו של עזרא אוריון, זכה בפרס בפסטיבל סרטי אמנות במרחב הציבורי של מוזיאון הלובר בפריז והוקרן בפסטיבלי סרטים רבים ברחבי העולם.

להשתתפות והרשמה להרצאה דרך איוונט בפייסבוק!
ההרצאה עוסקת בנושא שתושבי מזרח אסיה חיים בצילו מסיום מלחמת העולם השנייה. נעמיק לעולמן של נשות הנחמה – נשים וילדות שנוצלו מינית לטובת הפורקן והסיפוק המיני של הצבא הקיסרי היפני. זהו נושא מרתק ושנוי במחלוקת, שאינו מוכר בישראל אך נמצא בראש הכותרות בקוריאה וביפן בשנים האחרונות.

עופר דנון הוא יזם ומקים Explore Korea. חי את ההוויה העסקית והתרבותית של צפון מזרח אסיה משנת 1995 במסגרת עבודתו כנשיא חברת Orbotech Ltd ביפן וכסמנכ”ל פיתוח עסקים. בשנת 2011 עופר יזם והקים את Explore Korea שמומחיותה בתכנון טיולים מאורגנים לקוריאה, ארגון והדרכת מסעות עומק ייחודיים ובקידום תרבות קוריאה בישראל.

להשתתפות והרשמה להרצאה דרך: איוונט בפייסבוק!
כשאנחנו חושבים פאנק, אנחנו חושבים על ה-sex pistols, על אופנת תסרוקות כרבולת צבעוניות, וסיכות ביטחון נעוצות בלחי.
על גיבורים אנרכיסטיים ותנועת-נגד בלתי נשלטת של צעירים בריטיים מסוממים.
בפועל, מדובר בניהול מחושב של “האנרכיה” הזאת וניהול מניפולטיבי של תהליכי קריסה תודעתית בקרב היוצרים והצופים.

בהרצאה, מבעד לשלושה סרטים, נבין את מנגנוני הפעולה שיצרו את הפאנק והפוסט-פאנק הבריטי על גלגוליו השונים בלונדון, מנצ’סטר ובלפסט ואנסה להבין מה בתופעה הזאת השפיע על הולדה עתידית של להקות משמעותיות כמו פיקסיז ונירוונה. בנוסף, אגדיר את מנגנוני הנפש הפעילים אצלנו הצופים שלחיצות נכונות עליהם מייצרות השפעה אמנותית.

מרב קטורזה: כבר שבע שנים במדבר, בשנתיים האחרונות במצפה רמון.
יוצרת סרטים, חוקרת קולנוע ומדריכת טיולי ג’יפים במדבר.
המחקר הקולנועי עוסק ב”מסע הצופה” – כיצד שינויים בתנועה הקולנועית הפנימית מייצרים מנגנוני השפעה נסתרים האחראים על עולם התפיסה, ההבנה והחוויה האמנותית של הצופים.

להשתתפות והרשמה להרצאה דרך: איוונט בפייסבוק!
רבות מדובר על רפואה מונעת בהקשרים גופניים, סביב מחלות נפוצות שניתן למנוע או למתן. ומה בדבר רפואה מונעת לנפש ולתודעה? נראה שאחד הכיוונים המבטיחים בהקשר הזה הוא המיינדפולנס.
מיינדפולנס – מצב מנטלי של נוכחות מכוונת ועמוקה בהווה, הולך ומתגלה כבסיס חשוב ביותר לויסות המנטלי שלנו, התורם באופן ברור לתחושת היציבות והחוסן הנפשי. הרצאה-סדנאית זו מזמינה לעצור לרגע, לשהות ולהתבונן (ואפילו לתרגל!), באופנים העשויים לפתוח בפנינו נתיבים מיטיבים יותר לפגוש את העולם הרוגש סביבנו ובתוכנו. גם למי שכבר פגשו את המיינדפולנס, וגם לאלה שטרם הכירו, זוהי הזדמנות לבקר במרחבי המיינדפולנס, ששורשיהם בני אלפי שנים, ושזכו בעשורים האחרונים למחקר מדעי מעמיק ומעודד.

סמדר יהודה גזית, פסיכולוגית קלינית מומחית. לומדת בודהיזם ומתרגלת מדיטציה כ-18 שנים, וממובילות תחום השילוב של מיינדפולנס בשדה הטיפולי. בעשור האחרון עוסקת בהוראת התחום למטפלים ולצוותים בארגוני בריאות שונים, בהדרכת מטפלים, ובטיפול פרטני המשלב מיינדפולנס.
יוצרת ההסכת (פודקאסט) קשיבות בכאן, תאגיד השידור הישראלי.

להשתתפות והרשמה להרצאה דרך: איוונט בפייסבוק!
איך משפיע האינסטגרם על האמנות?
• מה זה עידן החוויות?
• איך נוצר אפקט – WOW?
בעולם שבו המילים: מהמם, מדהים, מושלם – הן לעיתים מכבסת מילים, כולנו מחפשים את חוויות הוואוו.
 אנשים מחפשים ריגושים חדשים ומוצאים אותם בכל מקום כי היצע החוויות גדל כל הזמן. גם עולם האמנות מושפע מעידן החוויות וכך אנחנו רואים צמיחה מרשימה של יצירות אינטראקטיביות בקנה מידה גדול שיוצרות אפקט של WOW.
בהרצאתה המרתקת תסקור דבי לוזיה את הדרך לטרנד הנוכחי של איסוף חוויות.. היא תנתח את אפקט ה WOW ואת ההשפעתו על החיים של כולנו. הרצאתה מלווה דוגמאות מרהיבות ממיטב המוזיאונים והתערוכות הכי חדשניות מרחבי העולם. היא מייצרת חיבורים מפתיעים בין יאיוי קוסאמה ומוזיאון הגלידה, בין כריסטו ואמנות הברנינג מן ועוד הפתעות שיגרמו גם לכם חוויה של WOW.
 
דבי לוזיה היא חוקרת תרבות המתמחה בעולם האמנות. היא מחברת הספר: ״מדוע הפסיקה המונה ליזה לחייך – על עולם האמנות בעידן של שינוי״.
במשך שנים רבות עסקה באוצרות בגלריה שלה – גלריה שטרן. בשנים האחרונות היא בעיקר כותבת ומרצה על אמנות מנקודת המבט של חוקרת תרבות, במטרה לתת הקשר רחב לנושאים אמנותיים ולהנגיש אותם לקהל גדול יותר.
להשתתפות והרשמה להרצאה דרך: איוונט בפייסבוק!
הרצאה מאת הגיאולוג ירון פינצ'י, לפני שהוא עוזב אותנו לקנדה. בהרצאה הוא יספר איך התאהב בגיאולוגיה דרך חוויות גילוי עצמי, חוויות משפחתיות והגדרה מחודשת של ייעוד.
ההרצאה תזרום כמסע באלבומים ישנים וארצות רחוקות - עם קצת אקטואליה והסברים גיאולוגיים על איסלנד, קפריסין, קנדה ועוד.
במהלך המסע נדבר קצת על טקטוניקה, על עיצוב נוף ועל מורשת גיאולוגית תוך שזירת שני חוטי מחשבה:
חוויות גילוי כדור הארץ מחזקות את הקשר שלנו לעצמנו ולעולם.
חזון הגיאופארק חי בתוכנו ומייחד אותנו כאנשי ארץ המכתשים.
ההרצאה תתקיים ב-01.06.21, בפאב הברך, מצפה רמון. כניסה בשעה 20:00 וללא עלות.
נפרדים מפינצי! לפני שהוא נעלם לנו לקנדה, הגיאולוג ירון פינצי יספר איך התאהב בגיאולוגיה דרך חוויות גילוי עצמי, חוויות משפחתיות והגדרה מחודשת של ייעוד.
ההרצאה תזרום כמסע באלבומים ישנים וארצות רחוקות – עם קצת אקטואליה והסברים גיאולוגיים על איסלנד, קפריסין, קנדה ועוד.
במהלך המסע נדבר קצת על טקטוניקה, על עיצוב נוף ועל מורשת גיאולוגית תוך שזירת שני חוטי מחשבה:
חוויות גילוי כדור הארץ מחזקות את הקשר שלנו לעצמנו ולעולם.
חזון הגיאופארק חי בתוכנו ומייחד אותנו כאנשי ארץ המכתשים.
על המרצה: ירון פינצי גיאולוג מו”פ מדבר וים המלח, נשוי למישל ואב למעין, דולב וגבע. למד באונ’ העברית ובאוניברסיטת בריטיש קולומביה בוונקובר, קנדה, ואז עשה פוסט דוקטורט בבריסביין שבאוסטרליה. חוקר רעידות אדמה, עיצוב נוף, גיאופארקים, ומקדם את חזון גיאופארק ארץ המכתשים.
להשתתפות והרשמה להרצאה דרך: איוונט בפייסבוק!

האם אנחנו מדברים את אותה שפה עתיקה שבה דברו לפני אלפיים שנה? האם העברית עברה “תחייה”? מה השתנה ולמה? ומה זה אומר על השפה, ועלינו? בעזרת עקרונות הבלשנות המודרנית, והתמקדות בתופעות בשפה המדוברת, ננסה לענות על השאלות האלה, ולחשוף תופעות מרתקות שקרו לעברית שלנו החל מהמאה ה-20.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אירועים קרובים

הצטרפו לניוזלטר שלנו

עמותת קשת היא צינור של מידע עבור חדשות ואירועים מעניינים במרחב הר הנגב ואנו מעדכנים מפעם לפעם את הציבור בנוגע לפעילות העמותה או פעילות של גורמים אחרים במרחב. אנו שומרים על פרטיות מכותבי רשימת הדיוור ופרטיהם לעולם לא ימסרו לצד שלישי למטרה כלשהי. לצפיה במדיניות הפרטיות של העמותה, אנא לחצו כאן.

דילוג לתוכן