קהילה לומדת – סדרת הרצאות

סדרת ההרצאות “קהילה לומדת”, מביאה מידי חודש מרצה אחר, מומחה בתחומו להרצאה מרתקת במצפה רמון. הנושאים שונים מגוונים – מדע, מחקר, אמנות, תרבויות ומה לא…

לעיתים קרובות המרצים גם מביאים עימם תובנות לגבי החיים שלנו במדבר בכלל ובמצפה רמון בפרט.

את הסדרה אוצר ומנהל דן גזית.

מעוניינים להרצות? פנו אל דן במייל: danga2000@gmail.com

ההרצאות הקרובות

כשאנחנו חושבים פאנק, אנחנו חושבים על ה-sex pistols, על אופנת תסרוקות כרבולת צבעוניות, וסיכות ביטחון נעוצות בלחי.
על גיבורים אנרכיסטיים ותנועת-נגד בלתי נשלטת של צעירים בריטיים מסוממים.
בפועל, מדובר בניהול מחושב של “האנרכיה” הזאת וניהול מניפולטיבי של תהליכי קריסה תודעתית בקרב היוצרים והצופים.

בהרצאה, מבעד לשלושה סרטים, נבין את מנגנוני הפעולה שיצרו את הפאנק והפוסט-פאנק הבריטי על גלגוליו השונים בלונדון, מנצ’סטר ובלפסט ואנסה להבין מה בתופעה הזאת השפיע על הולדה עתידית של להקות משמעותיות כמו פיקסיז ונירוונה. בנוסף, אגדיר את מנגנוני הנפש הפעילים אצלנו הצופים שלחיצות נכונות עליהם מייצרות השפעה אמנותית.

מרב קטורזה: כבר שבע שנים במדבר, בשנתיים האחרונות במצפה רמון.
יוצרת סרטים, חוקרת קולנוע ומדריכת טיולי ג’יפים במדבר.
המחקר הקולנועי עוסק ב”מסע הצופה” – כיצד שינויים בתנועה הקולנועית הפנימית מייצרים מנגנוני השפעה נסתרים האחראים על עולם התפיסה, ההבנה והחוויה האמנותית של הצופים.

להשתתפות והרשמה להרצאה דרך: איוונט בפייסבוק!

ההרצאה עוסקת בנושא שתושבי מזרח אסיה חיים בצילו מסיום מלחמת העולם השנייה. נעמיק לעולמן של נשות הנחמה – נשים וילדות שנוצלו מינית לטובת הפורקן והסיפוק המיני של הצבא הקיסרי היפני. זהו נושא מרתק ושנוי במחלוקת, שאינו מוכר בישראל אך נמצא בראש הכותרות בקוריאה וביפן בשנים האחרונות.

עופר דנון הוא יזם ומקים Explore Korea. חי את ההוויה העסקית והתרבותית של צפון מזרח אסיה משנת 1995 במסגרת עבודתו כנשיא חברת Orbotech Ltd ביפן וכסמנכ”ל פיתוח עסקים. בשנת 2011 עופר יזם והקים את Explore Korea שמומחיותה בתכנון טיולים מאורגנים לקוריאה, ארגון והדרכת מסעות עומק ייחודיים ובקידום תרבות קוריאה בישראל.

להשתתפות והרשמה להרצאה דרך: איוונט בפייסבוק!

הרצאות עבר

רבות מדובר על רפואה מונעת בהקשרים גופניים, סביב מחלות נפוצות שניתן למנוע או למתן. ומה בדבר רפואה מונעת לנפש ולתודעה? נראה שאחד הכיוונים המבטיחים בהקשר הזה הוא המיינדפולנס.
מיינדפולנס – מצב מנטלי של נוכחות מכוונת ועמוקה בהווה, הולך ומתגלה כבסיס חשוב ביותר לויסות המנטלי שלנו, התורם באופן ברור לתחושת היציבות והחוסן הנפשי. הרצאה-סדנאית זו מזמינה לעצור לרגע, לשהות ולהתבונן (ואפילו לתרגל!), באופנים העשויים לפתוח בפנינו נתיבים מיטיבים יותר לפגוש את העולם הרוגש סביבנו ובתוכנו. גם למי שכבר פגשו את המיינדפולנס, וגם לאלה שטרם הכירו, זוהי הזדמנות לבקר במרחבי המיינדפולנס, ששורשיהם בני אלפי שנים, ושזכו בעשורים האחרונים למחקר מדעי מעמיק ומעודד.

סמדר יהודה גזית, פסיכולוגית קלינית מומחית. לומדת בודהיזם ומתרגלת מדיטציה כ-18 שנים, וממובילות תחום השילוב של מיינדפולנס בשדה הטיפולי. בעשור האחרון עוסקת בהוראת התחום למטפלים ולצוותים בארגוני בריאות שונים, בהדרכת מטפלים, ובטיפול פרטני המשלב מיינדפולנס.
יוצרת ההסכת (פודקאסט) קשיבות בכאן, תאגיד השידור הישראלי.

להשתתפות והרשמה להרצאה דרך: איוונט בפייסבוק!
איך משפיע האינסטגרם על האמנות?
• מה זה עידן החוויות?
• איך נוצר אפקט – WOW?
בעולם שבו המילים: מהמם, מדהים, מושלם – הן לעיתים מכבסת מילים, כולנו מחפשים את חוויות הוואוו.
 אנשים מחפשים ריגושים חדשים ומוצאים אותם בכל מקום כי היצע החוויות גדל כל הזמן. גם עולם האמנות מושפע מעידן החוויות וכך אנחנו רואים צמיחה מרשימה של יצירות אינטראקטיביות בקנה מידה גדול שיוצרות אפקט של WOW.
בהרצאתה המרתקת תסקור דבי לוזיה את הדרך לטרנד הנוכחי של איסוף חוויות.. היא תנתח את אפקט ה WOW ואת ההשפעתו על החיים של כולנו. הרצאתה מלווה דוגמאות מרהיבות ממיטב המוזיאונים והתערוכות הכי חדשניות מרחבי העולם. היא מייצרת חיבורים מפתיעים בין יאיוי קוסאמה ומוזיאון הגלידה, בין כריסטו ואמנות הברנינג מן ועוד הפתעות שיגרמו גם לכם חוויה של WOW.
 
דבי לוזיה היא חוקרת תרבות המתמחה בעולם האמנות. היא מחברת הספר: ״מדוע הפסיקה המונה ליזה לחייך – על עולם האמנות בעידן של שינוי״.
במשך שנים רבות עסקה באוצרות בגלריה שלה – גלריה שטרן. בשנים האחרונות היא בעיקר כותבת ומרצה על אמנות מנקודת המבט של חוקרת תרבות, במטרה לתת הקשר רחב לנושאים אמנותיים ולהנגיש אותם לקהל גדול יותר.
להשתתפות והרשמה להרצאה דרך: איוונט בפייסבוק!
הרצאה מאת הגיאולוג ירון פינצ'י, לפני שהוא עוזב אותנו לקנדה. בהרצאה הוא יספר איך התאהב בגיאולוגיה דרך חוויות גילוי עצמי, חוויות משפחתיות והגדרה מחודשת של ייעוד.
ההרצאה תזרום כמסע באלבומים ישנים וארצות רחוקות - עם קצת אקטואליה והסברים גיאולוגיים על איסלנד, קפריסין, קנדה ועוד.
במהלך המסע נדבר קצת על טקטוניקה, על עיצוב נוף ועל מורשת גיאולוגית תוך שזירת שני חוטי מחשבה:
חוויות גילוי כדור הארץ מחזקות את הקשר שלנו לעצמנו ולעולם.
חזון הגיאופארק חי בתוכנו ומייחד אותנו כאנשי ארץ המכתשים.
ההרצאה תתקיים ב-01.06.21, בפאב הברך, מצפה רמון. כניסה בשעה 20:00 וללא עלות.
נפרדים מפינצי! לפני שהוא נעלם לנו לקנדה, הגיאולוג ירון פינצי יספר איך התאהב בגיאולוגיה דרך חוויות גילוי עצמי, חוויות משפחתיות והגדרה מחודשת של ייעוד.
ההרצאה תזרום כמסע באלבומים ישנים וארצות רחוקות – עם קצת אקטואליה והסברים גיאולוגיים על איסלנד, קפריסין, קנדה ועוד.
במהלך המסע נדבר קצת על טקטוניקה, על עיצוב נוף ועל מורשת גיאולוגית תוך שזירת שני חוטי מחשבה:
חוויות גילוי כדור הארץ מחזקות את הקשר שלנו לעצמנו ולעולם.
חזון הגיאופארק חי בתוכנו ומייחד אותנו כאנשי ארץ המכתשים.
על המרצה: ירון פינצי גיאולוג מו”פ מדבר וים המלח, נשוי למישל ואב למעין, דולב וגבע. למד באונ’ העברית ובאוניברסיטת בריטיש קולומביה בוונקובר, קנדה, ואז עשה פוסט דוקטורט בבריסביין שבאוסטרליה. חוקר רעידות אדמה, עיצוב נוף, גיאופארקים, ומקדם את חזון גיאופארק ארץ המכתשים.
להשתתפות והרשמה להרצאה דרך: איוונט בפייסבוק!

האם אנחנו מדברים את אותה שפה עתיקה שבה דברו לפני אלפיים שנה? האם העברית עברה “תחייה”? מה השתנה ולמה? ומה זה אומר על השפה, ועלינו? בעזרת עקרונות הבלשנות המודרנית, והתמקדות בתופעות בשפה המדוברת, ננסה לענות על השאלות האלה, ולחשוף תופעות מרתקות שקרו לעברית שלנו החל מהמאה ה-20.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email

אירועים קרובים

הצטרפו לניוזלטר שלנו

עמותת קשת היא צינור של מידע עבור חדשות ואירועים מעניינים במרחב הר הנגב ואנו מעדכנים מפעם לפעם את הציבור בנוגע לפעילות העמותה או פעילות של גורמים אחרים במרחב. אנו שומרים על פרטיות מכותבי רשימת הדיוור ופרטיהם לעולם לא ימסרו לצד שלישי למטרה כלשהי. לצפיה במדיניות הפרטיות של העמותה, אנא לחצו כאן.

דילוג לתוכן